online website builder

Ana Sayfa / Sıcak Tutkal Sistemleri

Sıcak Tutkal Sistemleri

Doğru ekipman seçimi akıllı ve ekonomik bir yatırımın ilk adımıdır.

Sıcak Tutkal Sistemleri uygulanacak ürün özelliklerine ve uygulama tipini göre konfigüre edilebilen sistemlerdir. Tutkal seçimi, tutkal uygulama tipi, makine kapasitesi gibi bir çok faktör ekipman seçiminde rol oynamaktadır.

EVA, PSA, Poliüretan, Poliamid, Poliolefin gibi bir çok farklı tutkal türleri sıcak tutkal sistemleri ile ürün üzerine uygulanabilmektedir. Bu farklı türlerin seçimi ve buna bağlı olarak sıcak tutkal ekipman seçimi hem yapıştırma kalitesi hem de doğru ve ekonomik yatırım için çok önemlidir. Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde sıcak tutkal sistemleri geniş bir ürün yelpazesi ve sonsuz konfigürasyon sağlar.

Bu sayfamızda sıcak tutkalın (hotmelt) ne olduğu ve ekipman seçiminde nelere dikkat etmeniz özetlenmiştir.

Hotmelt

1- Sıcak Tutkal ( Hotmelt )

Sıcak tutkal solvent ve su içermeyen100% katı formda bulunan termoplastik kimyasallardır.

Sıcak tutkal 3 temel öğeden oluşur :
- Polimer : Temel mekanik özellikleri veren, kuvvet ve esneklik sağlayan malzeme
- Reçine : Yapışma özelliği sağlayan malzeme
- Plastikleştiriciler : Viskozite kontrolü ve kolay uygulama sağlayan malzeme

Sıcak Tutkal Nasıl Çalışır
Sıcak tutkal aynı ya da farklı iki malzemeyi bir arada tutmak ya da bazı durumlarda sadece contalama yapma amaçlı kullanılır.Isıtılarak sıvı forma getirilen tutkal önce bir malzemeye uygulanır, kısa zaman sonra ikinci malzeme ile birleştirilir. Süratle soğuyan tutkal iki malzemeyi bir arada tutar.

Uygulamayı Etkileyen Faktörler
- Uygulama Sıcaklığı
- Uygulanan Tutkal Miktarı
- Baskı
- Tutkal donma süresi (open time)
- Uygulanacak ürün yapısı

Sıcak Tutkal Avantajları
- Uzun raf ömrü
- Kısa kürlenme zamanı
- Katılaştığında kalınlık kaybı olmaması
- Çok az ya da hiç VOC (uçucu organik bileşikler)
- Maliyet

Ambalaj Türleri
Sıcak tutkal, türüne göre, boncuk, yastık, kalıp, varil (20lt ve 200 lt) formatlarında tedarik edilebilmektedir.

Hotmelt Uygulama

2- Uygulama Türleri

Sıcak tutkal 3 farklı türde uygulanabilmektedir.

Nokta ve Çizgi

Koli-kutu kapama, ürün birleştirme, contalama gibi temel uygulamalar için kullanılan atış çeşididir. Tabanca üzerinde bulunan solenoid valfe voltaj verildiği sürece atış yapılır. Milisaniye bazında verilen sinyal voltajında tabanca nokta atar.

Spiral

Nozul çıkışında verilen ısıtılmış basınçlı hava ile tutkal dönerek örümcek ağı şekilde bir formda ürün üzerine uygulanır. Bu uygulama ile az miktarda tutkal ile geniş alanlar kaplanabilmektedir.Özellikle nonwoven, bigbag ve otomotiv endüstrisinde kullanır.

Slot (Sürme)

Çene tabir edilen ve tabanca üzerine takılan işlenmiş parçada bulunan açıklıktan çıkan tutkal ürüne temas ederek sürme şeklinde tutkal uygular.Talebe göre imal edilen genişlikte çene ile ürün üzerine kaplama yapılabilmektedir.

Temel Tutkal Sistemi

3- Temel Uygulama Birimleri

Sıcak tutkal sistemleri 3 ana birimden oluşur.Tutkal makinesi, tutkal hortumu ve tutkal uygulama tabancası.

Not : Tüm bu birimler konfigüre edilen ürünlerdir.

Tutkal Makinesi

Tutkal türü, uygulama miktarı ve pompa çeşidine göre, tutkalın eritilerek basınçlı bir şekilde aktarılmasını sağlayan, sıcaklık ayarlı, 5lt'den başlayan hazne kapasiteli makinelerdir.

Tutkal Hortumu

Makine içinde ertilip basınçlandırılan tutkal uygulama noktası olan tabancalara transferi için gerekli olan ısıtıcılı ve sıcaklık sensör kontrollü hortumlardır. Makine ve tabanca arasındaki mesafeye göre boyları değişebilmektedir. Makineden bir ya da birden çok hortum çıkışı sağlanabilir.

Tutkal Tabancası

Hortum ile gelen tutkalı ürüne açma/kapama şeklinde uygulayan otomatik ya da manuel ve farklı şekillerde dizayn edilmiş tutkal aplikatörleridir. Tutkalı açma kapama işlemi modül ya da enjektör şeklinde adlandırılan valfler sayesinde yapılır. Uygulamaya göre tutkal nozulları bu modüller üzerine takılır.

Tutkal sisteminin tüketim ve uygulamaya göre doğru seçimi eksik ya da fazla yatırım yapılmasını önlemek için son derece önemlidir.

Bu bağlantıdan erişebileceğiniz temel tutkal tüketim hesabı ile uygulamanızda ne kadar tutkal harcayacağınızı tespit edebilir ya da iletişim bilgilerimiz ile bizimle irtibata geçebilirsiniz.